Renowacja, szlifowanie, polerowanie, zabezpieczanie posadzek z marmuru, trawertynu, granitu.
Marmur jest skałą metamorficzną (powstałą wskutek temperatur 500-700 stopni Celsjusza i wysokiego ciśnienia) na bazie wapienia lub dolomitu (związki magnezu). Cenniejsze odmiany mają jasny kolor, jednolitą strukturę i małą zawartość związków magnezu. Twardość w 10 stopniowej skali Mohsa waha się około 6-7 stopni. Poddany warunkom atmosferycznym dość szybko matowieje. Od wieków stosowany jest w budownictwie jako materiał wykończeniowy. Stosowany jest do wykonywania podłóg, okładzin ścian, wykańczania kuchni oraz łazienek, produkowania blatów i parapetów, zabudowy kominków, wykonywania różnych dekoracji, kolumn, rzeźb, urn itp. Dobrze przewodzi ciepło - znakomicie sprawdza się w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Z uwagi na warunki powstawania istnieje wiele odmian różniących się kolorem, strukturą, żyłkowaniem, twardością, nasiąkliwością.
W warunkach domowych największe zagrożenia dla marmuru związane są z uszkodzeniami mechanicznymi (np. zarysowania, wyszczerbienia), chemicznymi (wrażliwość na kwasy) i około 2% nasiąkliwością. Zaplamienia, jeżeli nie są błyskawicznie usunięte, wsiąkają w głąb lub wchodzą w reakcję chemiczną pozostawiając trwały ślad. Usunięcie takich plam, mimo podejmowania prób różnymi środkami, zwykle kończy się koniecznością zeszlifowania uszkodzonej powierzchni. Szlifowanie marmuru wykonujemy w kilku etapach różnymi gradacjami tarcz ściernych, następnie wykańczamy powierzchnię polerując ją do oczekiwanego połysku. Proces szlifowania marmuru kończymy krystalizacją powierzchni. Dla lepszego zabezpieczenia przed nasiąkaniem istnieje możliwość wykonania impregnacji powierzchni marmuru. Ubytki uzupełniamy odpowiednio dobranymi kolorystycznie masami chemicznymi imitującymi kamień. Niekiedy marmur posiada „ubytki” powstałe w sposób naturalny, które nadają mu indywidualny i niepowtarzalny wygląd. Uzupełnianie ich jest kwestią gustu.
Kamieniem bardzo podobnym do marmuru - aczkolwiek inaczej powstałym, jako skała osadowa - jest trawertyn. Wykorzystywany jest w podobny sposób. Jest kamieniem miększym, porowatym, niekiedy z widocznymi szczątkami archaicznych zwierząt i roślin.
Granit w budownictwie stosowany jest głównie do elewacji, posadzek, stopnic oraz murów w budowlach inżynierskich. Jest skałą zdecydowanie twardszą od marmuru, posiada dużą odporność na ściskanie i na zmiany warunków atmosferycznych. Z uwagi na twardość jest polecanym materiałem do wykonywania posadzek. Granit jest materiałem trudnym w obróbce, do wypolerowania wymaga dużego nakładu pracy, szczególnie granit czarny, na którym widoczne są wszelkie niedociągnięcia.
Ciemniejsze zdjęcia pokazują stan przed, jaśniejsze stan po szlifowaniu.